Ekonomi

Kripto varlık yatırım fonları rekor girişler görmeye devam ediyor

Investing.com – Kripto varlık yatırım ürünleri, geçen hafta 2,7 milyar dolarlık rekor giriş kaydetti.

CoinShares raporuna göre haftalık bazda rekor girişin ardından yılbaşından bu yana toplam giren fon miktarı 10,3 milyar dolara ulaştı. Sadece 2 aylık periyotta gerçekleşen fon girişinin 2021 yılının tamamında görülen 10,6 milyar dolara oldukça yakın olması, kripto yatırım fonlarına talebin ne kadar büyük olduğunun bir kanıtı olarak duruyor.

Kripto yatırım fonları pazarında işlem hacmi açısından da büyüme devam ediyor. Rapora göre geçen hafta 43 milyar dolar işlem hacmine ulaşılırken bu, önceki hafta görülen 30 milyar doların oldukça üstündeydi. Son fiyat artışlarıyla birlikte şirketlerin yönetimi altında toplam varlıklar (AuM) geçen hafta %14 ve yılbaşından bu yana %88 artarak 94,4 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştı.

Bölgesel bazda bakıldığında ABD piyasasında 2,8 milyar dolar fon girişiyle birlikte İsviçre 21 milyon dolar ve Brezilya 18 milyon dolar gibi küçük çaplı fon girişleri kaydetti. Kanada, Almanya ve İsviçre piyasalarından ise çıkışlar gerçekleşti.

Varlık bazında ise yatırımcıların odağındaki kripto para Bitcoin’in ETF’leri, toplam girişlerin 2,6 milyar dolarına sahipti. Bunun yanında Bitcoin fiyatı artmaya devam ederken kripto paranın düşüşüne odaklı Bitcoin Short ürününe geçen hafta toplamda 11 milyon dolar daha giriş görüldü. 

Altcoin piyasasında Solana, 24 milyon dolar giriş ile en çok talep gören altcoin fonu oldu. Ethereum ise zayıf talebe bağlı olarak geçen hafta 2,1 milyon dolarlık kısmi çıkış gören tek varlık fonu oldu. Diğer altcoin fonları arasında dikkate değer girişler Polkadot, Fantom, Chainlink ve Uniswap fonlarına oldu ve bunlar sırasıyla 2,7 milyon dolar, 2 milyon dolar, 2 milyon dolar ve 1,6 milyon dolar fon çekti.

emirdag-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu