Ekonomi

Barclays, Xcel hisselerini düşük performans toparlanmasıyla yükseltti

Pazartesi günü Barclays, Xcel Energy hissesi (NASDAQ:XEL) üzerindeki duruşunda kayda değer bir ayarlama yaparak notunu Eşit Ağırlık’tan Fazla Ağırlık’a taşıdı. Yükseltmenin yanı sıra, firma hisse senedinin fiyat hedefini bir önceki 61,00 $ hedefinden bir düşüşle 54,00 $ ‘a ayarladı.

Yükseltme, Texas Smokehouse yangını nedeniyle Xcel Energy’nin önemli ölçüde düşük performans göstermesine bir yanıt olarak geldi. Şirketin hisseleri yılbaşından bugüne kadar XLU emsallerinin %18 gerisinde kaldı ve Barclays, güçlü bir bilançoya, yönetim ekibine ve dekarbonizasyon stratejisine sahip bir şirkete emsallerine kıyasla önemli bir iskonto ile yatırım yapmak için cazip bir fırsat sunduğunu düşünüyor.

Şu anda %90 oranında kontrol altına alınan ve yaklaşık 400 ila 500 yapıyı etkileyen Smokehouse yangınıyla ilgili devam eden endişelere rağmen Barclays, orman yangını iddialarından kaynaklanan potansiyel yükümlülüklerin mevcut hisse senedi fiyatına fazlasıyla yansıdığına inanıyor. Firmanın güveni, Xcel Energy’nin 2024 yılı için 500 milyon dolar olan ve potansiyel olarak olaydan kaynaklanan tüm sorumluluğu karşılayabilecek sigorta kapsamı ile destekleniyor.

Barclays, orman yangınlarının Xcel Energy’nin hisse senedi katsayısını etkilemeye devam edeceğini kabul ediyor ve fiyat-kazanç (F/K) iskontosunun uygulanmasını destekliyor. Bununla birlikte, hisse senedi büyük sermayeli emsal grubuna göre %11,5 iskonto ile işlem görüyor ve bu da cazip olarak görülüyor.

Bu çekicilik, Xcel Energy’nin %17-18’lik faaliyetlerden elde edilen fonların borca oranı, yönetim kalitesi, Colorado’da ve potansiyel olarak SPS’de yaklaşan orman yangını sertleştirme programları ve daha fazla katalizöre giden yol ile sektör lideri finansalları ile daha da doğrulanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

derebucak-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu