Teknoloji

Birleşmiş Milletler, Yapay Zekanın Riskleri ve Kullanımı Konusunda Dünyaya Yön Verecek Danışma Kurulu Kurdu!

Yapay zeka teknolojileri hayatımızı kolaylaştırsa da bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Dünyanın dört bir yanındaki yetkililer de gerekli önlemleri almaya çalışıyor. Birleşmiş Milletler’in (BM) son hamlesi de bunlardan biri.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres yaptığı açıklamada, BM’nin 39 üyeli danışma organı kurulduğunu duyurdu. konsey, yapay zekanın riskleri ve yönetimiDünyaya şu konularda rehberlik edecek:

Kurulda teknoloji yöneticileri, hükümet yetkilileri ve akademisyenler yer alıyor

BM’nin dünyanın dört bir yanından yeni danışma organı teknoloji yöneticileri, hükümet yetkilileri ve akademisyenler İçerir. Guterres, yapay zekanın insanlığa olan faydalarını en üst düzeye çıkarmak, riskleri kontrol altına almak ve azaltmak için böyle bir atılım yaptıklarını da belirtiyor.

Kurulda OpenAI’nin baş teknoloji sorumlusu Mira Murati, ChatGPT’nin arkasındaki şirket, Sony CTO’su Hiroaki Kitano, Google yöneticisi James Manyika ve Microsoft’un yapay zeka şefi Natasha Crampton gibi teknoloji devlerinin temsilcileri yer alıyor. Ayrıca farklı kıtalardaki birçok ülkeden hükümet yetkilileri ve aralarında Cambridge, Stanford ve Tokyo Üniversitesi’nin de bulunduğu önde gelen okullardan profesörler ve akademisyenler var.

Danışma konseyinin öncelikleri arasında riskler ve zorluklar konusunda küresel fikir birliği oluşturmak, yapay zekanın sürdürülebilir kalkınma hedeflerini karşılamak için kullanılmasını sağlamak ve bu teknolojilerin yönetimi konusunda küresel iş birliğini güçlendirmek yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu