Yardım

İsrail’den itiraf: İsteyerek öldürmedik

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, Gazze Şeridi’nde 7 “World Central Kitchen (WCK)” yardım görevlisinin öldürülmesiyle alakalı hata yaptıklarını itiraf etti.

Halevi, “Bu (saldırı), savaş sırasında, gece vakti ve çok karmaşık koşullarda yapılan yanlış teşhisin ardından gelen ciddi bir hataydı. Böyle bir şeyin olmaması gerekirdi.” dedi.

“GÖZDAĞI VERMEK İÇİN KASTEN ÖLDÜRÜLDÜLER”

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, İsrail ordusunun insani yardım kuruluşlarını korkutmak ve Gazze’deki Filistinlilerin açlığının devam etmesini sağlamak için yardım çalışanlarını “kasten öldürdüğüne” inandığını söyledi.

“İSRAİLLİ KOMUTANLARIN DİSİPLİNSİZLİĞİ SEBEBİYLE ÖLDÜLER”

İsrail’in Haaretz gazetesi ise, İsrail ordusundaki kaynaklara dayandırdığı haberinde, Gazze’de 7 yardım görevlisinin öldürülmesinin, sahadaki komutanların disiplin eksikliğinden kaynaklandığını yazdı.

NELER YAŞANMIŞTI

Merkezi ABD’nin başkenti Washington’da bulunan WCK’den yapılan açıklamada, Gazze’de İsrail’in saldırısında 7 çalışanının öldüğü bildirilmişti.

Hayatını kaybeden çalışanların Avustralya, Polonya, Birleşik Krallık, ABD-Kanada ve Filistin uyruklu olduğu belirtilen açıklamada, ekibin saldırı sırasında çatışmasızlık bölgesinde kuruluş logosu taşıyan 2 zırhlı araçta bulunduğu kaydedilmişti.

Açıklamada, “Bu bir trajedi. İnsani yardım çalışanları ve siviller asla ve asla hedef olmamalı.” ifadesi kullanılmıştı.

Söz konusu saldırı haberinin gelmesinin ardından, ülke liderlerinden peş peşe kınama açıklamaları gelmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu